Si të vishni çorape kompresimi për venat me variçe - rregullat për zgjedhjen dhe kujdesin për produktin

Çorapet e kompresimit janë një fazë e rëndësishme në terapinë komplekse të venave me variçe. Sidoqoftë, është naive të besohet se efekti do të shfaqet menjëherë pas blerjes së produktit. Është shumë e rëndësishme të kuptoni se si të vishni çorape kompresioni për venat me variçe në mënyrë që të maksimizoni rezultatin. Në këtë çështje, pacienti duhet të ndihmohet nga mjeku ose menaxheri që merr pjesë në një sallon të specializuar.

Efekt në venat me variçe

Artikujt e veshjeve për dobësim mund të mburren me një shkallë të lartë elasticiteti; është kjo veti që përdoret në luftën kundër venave me variçe. Sidoqoftë, efekti i duhur i çorapeve ose getave të zakonshme nuk vërehet, pasi ato nuk janë krijuar për qëllime mjekësore.

Venat varikoze - zgjerimi dhe deformimi i enëve të gjakut, duke çuar në stagnim të gjakut dhe formimin e mëtejshëm të mpiksjes dhe mpiksjes së gjakut. Çorapet kundër venave me variçe kanë një efekt të fortë në ekstremitetet e poshtme, duke siguruar presion me intensitet të ndryshëm, për shkak të të cilit venat në këmbë ngushtohen.

çorape kompresioni për venat me variçe

Madhësia përcaktohet duke matur perimetrin e këmbëve në pika të caktuara dhe gjatësinë (këmbë, kyçin e këmbës, këmbës, gjurit dhe kofshës së këmbës) në mënyrë që grafiku i kompresimit që zhduket të jetë i barabartë.

Trajtimi artificial i patologjisë ju lejon të krijoni qarkullim të vështirë të gjakut nëpër enët, duke rivendosur gradualisht presionin e brendshëm. E rëndësishme është që struktura unike e fanellës të mos pengojë rrjedhën e ajrit, duke mos krijuar kështu probleme për lëkurën.

Produkti nuk largon shkaqet rrënjësore të sëmundjes, megjithatë, ndihmon në ruajtjen e enëve të gjakut në gjendje të mirë dhe përdoret për të parandaluar venat me variçe. Përfitimet dhe dëmet e produktit shpjegohen në takimin me një flebolog.

Klasifikimi i çorapeve dhe rregullat për zgjedhjen e tyre

Sipas diversitetit të specieve, çorapet e kompresimit ndahen në:

 • klasike;
 • në gomë silikoni;
 • në një rrip mjekësor me Velcro;
 • me gishtin e hapur.

Gjithashtu, çorapet e kompresimit ndryshojnë në madhësi, matjet kryhen në një qendër të specializuar përpara se të blini një produkt:

 1. Perimetri i kofshës në nivelin 25-30 cm mbi gju.
 2. Perimetri i viçit të pjesës më të gjerë të muskulit gastrocnemius.
 3. Perimetri i kyçit të këmbës është pak sipër kockës në vendin më të hollë.

Klasifikimi i madhësisë:

Madhësia/Masjet S M(2) L(3) XL (4)
Perimetri i kyçit të këmbës 19-22 22-25 25-28 29-32
Perimetri i viçit 29-37 34-42 38-46 41-51
Perimetri i kofshëve 44-52 50-58 56-64 60-72

Mbi përdorimin e fijeve në përbërje:

 • najloni;
 • pambuk;
 • nga elastani;
 • nga mikrofibra.

Sipas shkallës së ngjeshjes:

 1. Klasa e parë 18–21 mm Hg. Art. Ju mund të vishni çorape si një masë parandaluese për pacientët në rrezik të zhvillimit të venave me variçe. Për shembull: gratë shtatzëna, punëtorët "në këmbë", në simptomat e para më të vogla të patologjisë.
 2. Klasa II 23-32 mmHgArt. Varietetet më të njohura që përdoren për trajtimin e venave me variçe dhe tromboflebitin tek njerëzit.
 3. Klasa e tretë 32-46 mm Hg. Art. Është përshkruar për veshje me çrregullime vaskulare të avancuara ose të komplikuara.
 4. Klasa e katërt 49 mm Hg. Art. Përdoret shumë rrallë, tregohet për shkelje të rrjedhjes së lëngut limfatik.

Klasifikimi paraqitet për shqyrtim, pasi vetëm një mjek ose një menaxher i trajnuar posaçërisht në një qendër ortopedike mund të zgjedhë çorapet e duhura të kompresimit për venat me variçe.

Rregullat për të veshur çorape

Si të vishni siç duhet çorapet e kompresimit:

 1. Ju duhet ta vishni produktin vetëm në mëngjes pasi të zgjoheni.
 2. Për të shmangur pengesat në liri, duhet të monitoroni gjatësinë dhe mprehtësinë e thonjve.
 3. Në çorape, nuk keni nevojë të uleni shpesh në mënyrë që zona e gjurit të mos shtrihet.
 4. Çorapet duhet të vishen me çorape të holla për të mbrojtur kundër dëmtimit dhe fërkimit të pëlhurës në thembër.
 5. Për të ruajtur kompresimin dhe vetitë shëruese të dëshiruara, çorapet duhet të lahen çdo ditë.
 6. Sa kohë do të vishni çorape kompresioni do ta përcaktojë mjeku. Fakti është se koha e çorapeve varet nga shkalla e dëmtimit të enëve të gjakut.

Të brendshmet e zgjedhura siç duhet me përdorim të duhur do të zgjasin deri në gjashtë muaj për pronarin e tyre.

Rregullat e veshjes

Veshja e të brendshmeve me kompresim është shumë më e vështirë sesa zgjedhja e tyre:

 1. Është e nevojshme të vendosni dorën në çorape dhe të kapni thembrën.
 2. Pa e lëshuar, kthejeni produktin nga brenda deri në thembër, duke lënë një "xhep" të vogël.
 3. Vendosni këmbën dhe tërhiqeni çorapin në të gjithë këmbën me të dyja duart.
 4. Zgjatni gradualisht pjesën e përmbysur deri në mes të kyçit të këmbës.
 5. Shtrëngoni gradualisht çorapin, duke e tërhequr lart me gishtat e mëdhenj.
 6. Ne rregullojmë brezin silikoni në kofshë.
 7. Tërhiqeni gishtin e këmbës për të çliruar gishtin e madh nga tensioni.

Shumë pacientë blejnë një pajisje të veçantë për vendosjen e produkteve të kompresimit - një shërbëtor. Një çorape është fiksuar mbi të, dhe pas kësaj një këmbë tashmë është shtyrë. Në rast vështirësish, dorezat për veshjet e thurura me kompresim do të ndihmojnë; mund t'i blini në një sallon ortopedik.

çorape për venat me variçe

Një nga detyrat kryesore të çorape kompresuese është vendosja e funksionimit të saktë të sistemit venoz.

Rregullat për kujdesin e çorape

Pesë rregulla të arta:

 1. Lani produktet çdo ditë për të rivendosur shkallën e ngjeshjes.
 2. Larja me makinë është e ndaluar - larja vetëm me dorë!
 3. Përdoret vetëm sapun për fëmijë, përbërësit kimikë në pluhur mund të dëmtojnë strukturën e fijeve.
 4. Tharja në rrugë, tharëse dhe në makinë është e ndaluar. Është e nevojshme të përhapni produktin në një peshqir të thatë në tryezë.
 5. Për ata që veshin çorape gjatë gjithë kohës, ekspertët këshillojnë t'i lani vetë. Lyejeni me sapun, shpëlajeni tërësisht me ujë dhe thajeni me një peshqir.

Prodhuesit e çorape dhe rishikimet e pacientëve

Cilat janë çorapet më të mira të kompresimit për venat me variçe:

 1. Prodhuesi gjerman. Kostoja e lartë justifikohet nga cilësia e shkëlqyer e produktit. Shumë stile të ndryshme, ruajtja afatgjatë e ngjeshjes, mbathja janë avantazhet e produkteve.
 2. Prodhuesi italian. Avantazhi kryesor është kostoja e arsyeshme dhe cilësia e shkëlqyer. Ju mund të zgjidhni një produkt "sipas portofolit tuaj" pa dëmtuar vetitë e tij medicinale.
 3. Të brendshme kompresimi nga Italia. Në segmentin e çmimeve, kjo nuk ka të barabartë; çorapet mund të zgjidhen bazuar në preferencat personale dhe indikacionet mjekësore. Sidoqoftë, ekziston një pengesë e rëndësishme - cilësitë e kompresimit nuk zgjasin më shumë se një muaj.
 4. Prodhuesi zviceran. Një markë me çmime mjaft të larta, por edhe cilësi të shkëlqyera. Rezistenca ndaj konsumit dhe ruajtja e vetive të ngjeshjes është e mundur gjatë gjithë vitit.
 5. Markë spanjolle. Sipas rishikimeve të klientëve, efekti i kompresimit manifestohet në një masë më të madhe se të tjerët në markat e tjera.

Shqyrtimet për secilën markë janë kryesisht pozitive. E vetmja pengesë kryesore është kostoja e çorape. Pacientët vërejnë qarkullim të mirë të ajrit në çdo produkt, pasi duhet të mbajnë çorape kompresioni për një kohë të gjatë.

Shumë blerës lavdërojnë dhe falënderojnë punonjësit e salloneve ortopedike, pasi zgjedhja e çorapeve të duhura të kompresimit është hapi më i rëndësishëm në trajtimin e venave me variçe.

Disa blerës ankohen se goma e silikonit fillon të rrëshqasë poshtë këmbës ose të rrotullohet gjatë verës. Në këtë rast, problemi nuk është në vetë produktin, por në madhësinë e gabuar. Gjatë blerjes, është shumë e rëndësishme të merren parasysh të gjitha matjet e marra për të parashikuar më parë incidente të tilla.

Ku të blini dhe cilat janë çmimet?

Ju mund ta blini produktin në dyqane të specializuara të markave të njohura, në faqet zyrtare të internetit të prodhuesve ose në sallonet ortopedike në qytet. Blerja e mallrave "nga duart" nuk rekomandohet.

Çmimi i produkteve është mjaft i lartë, kjo shpjegohet me përbërjen e veshjeve të thurura dhe procedurën e prodhimit të saj. Para se të blini, studioni certifikatat e prodhuesit për t'u siguruar që produkti është i një cilësie të mirë.