Cila është veshja më e mirë kompresuese për venat me variçe?

Pse më duhet të vesh të brendshme kompresuese për venat me variçe? Duket se kaq shumë ilaçe janë zhvilluar për të trajtuar sëmundjet e venave, kështu që a ia vlen të shqetësoni këmbët duke tërhequr trikotazh të veçantë? Ndërkohë, në terapinë komplekse të variçeve, të brendshmet me kompresion shpallen si ilaçi numër një për parandalimin e trombozës dhe normalizimin e furnizimit me gjak të venave të ekstremiteteve të poshtme. Cili është sekreti i efektivitetit të trikotazhit terapeutik?

çorape për venat me variçe

Efekti terapeutik i çorapeve të kompresimit: si të rivendosni shëndetin në këmbë?

Venat varikoze janë një gjendje që çdokush mund ta përjetojë. Me këtë sëmundje zvogëlohet toni vaskular, gjë që natyrisht çon në ngecje të gjakut dhe zhvillimin e komplikimeve tromboembolike. Më shpesh, venat e këmbëve preken, veçanërisht te gratë që kanë pësuar shtatzëni dhe lindje. Mos shmangni variçet dhe burrat që bëjnë një mënyrë jetese të ulur, si dhe ata që puna e tyre shoqërohet me qëndrim të vazhdueshëm në këmbë.

Përveç venotonikëve (barna që normalizojnë tonin e murit vaskular), ekspertët rekomandojnë veshjen e veshjeve të thurura të veçanta mjekësore. Nuk ka dyshim për përfitimet e të brendshmeve me kompresim. Çorapet dhe çorapet ndihmojnë gjakun të lëvizë lart, duke parandaluar ngecjen e tij dhe duke normalizuar punën e enëve më të vogla. Përmirësimi i mikroqarkullimit, çorapet e kompresimit dhe getat parandalojnë shfaqjen e dhimbjes dhe rëndimit në këmbë, si dhe mbrojnë kundër zhvillimit të trombozës dhe komplikimeve të tjera të rrezikshme të venave me variçe.

Këshilla

Mos e vononi blerjen e të brendshmeve të kompresimit - do t'ju ndihmojë të ruani shëndetin tuaj për shumë vite.

Pacientët që përdorin trikotazh terapeutik vërejnë një përmirësim të dukshëm në gjendjen e tyre të përgjithshme. Në fund të ditës, këmbët lodhen shumë më pak edhe me punë të zgjatur ulur ose në këmbë. Pa ënjtje dhe pa dhimbje - çorapet e kompresimit dhe getat japin mundësinë për t'u rikthyer në një jetë aktive pa asnjë kufizim për pacientin.

të brendshme për venat me variçe gjatë shtatzënisë

Klasifikimi i veshjeve të thurura

Të gjitha të brendshmet e kompresimit ndahen në parandaluese dhe terapeutike. Veshjet e thurura parandaluese rekomandohet të vishen në shenjat e para të sëmundjes. Ushtron shtypje minimale në venat, duke normalizuar presionin në enët e gjakut dhe duke parandaluar ngecjen e gjakut. Gjithashtu, çorapet elastike parandalojnë zhvillimin e edemës, eliminojnë rëndimin në këmbë dhe mbrojnë nga përparimi i sëmundjes.

Për qëllime parandaluese, të brendshmet e kompresimit shpesh u përshkruhen njerëzve, puna e të cilëve përfshin një pozicion të palëvizshëm të përhershëm (mësues, kirurgë, shoferë). Të gjitha gratë shtatzëna, edhe pa shenja të venave me variçe, duhet gjithashtu të kujdesen për venat e tyre dhe të blejnë çorape speciale në fazat e hershme. Trashja e gjakut në pritje të foshnjës çon në zhvillimin e trombozës, e cila është jashtëzakonisht e padëshirueshme për nënën e ardhshme. Veshja e të brendshmeve me kompresim ju lejon të shmangni kërcënimin dhe ta çoni në mënyrë të sigurt shtatzëninë deri në datën e duhur.

të brendshme kompresuese për venat me variçe

Llojet e veshjeve të thurura mjekësore

Veshjet e thurura mjekësore zgjidhen individualisht, duke marrë parasysh ashpërsinë e sëmundjes. Ndryshe nga modelet parandaluese, nuk mund të blihet komercialisht. Çorape dhe geta terapeutike shiten me recetë në sallone speciale ortopedike. Sipas shkallës së ngjeshjes, dallohen katër klasa të të brendshmeve mjekësore.

  • Klasa 1 - shkalla e kompresimit nuk është më shumë se 20 mm Hg. Art. Rekomandohet në fazat fillestare të sëmundjes, me shfaqjen e venave merimangë, edemë dhe rëndim në këmbë.
  • Klasa 2 - presion deri në 35 mm Hg. Art. Rekomandohet për pacientët me variçe të manifestuara gjatë fluturimeve të gjata ose udhëtimeve me autobus. Klasa e dytë e kompresimit përdoret gjithashtu gjatë operacionit për të parandaluar komplikimet tromboembolike.
  • Klasa 3 - kompresim deri në 45 mmHg. Art. Është përshkruar për venat me variçe të moderuara të ndërlikuara nga tromboflebiti.
  • Klasa 4 - presion mbi 50 m Hg. Art. Përdoret për shkelje të rënda të rrjedhjes së limfës.

Këshilla

Mos u përpiqni të përcaktoni vetë shkallën e ngjeshjes. Klasa e të brendshmeve tregohet nga mjeku pas ekzaminimit të venave.

çorape kompresioni për venat me variçe

Trikotazh me kompresim - si është?

Ka një numër të madh të trikotazheve në treg, dhe ndonjëherë mund të jetë e vështirë të zgjidhni opsionin që ju përshtatet. Cilat të brendshme janë më të mira? Çfarë të preferoni: geta, çorape, çorape apo dollakë? Karakteristikat krahasuese të llojeve të të brendshmeve të kompresimit do të ndihmojnë në përgjigjen e këtyre pyetjeve.

geta

Getat kompresuese janë një nga llojet më të njohura të të brendshmeve mjekësore. Ka opsione të dizajnuara posaçërisht për gratë në pozicion - me një brez elastik që eliminon presionin në stomak. Getat zgjidhen në mënyrë rigoroze sipas madhësisë. Opsionet që janë shumë të gjata ose shumë të shkurtra nuk do të japin ndikimin e dëshiruar që pritet nga çorapet e kompresimit. Sigurohuni që modeli i zgjedhur të përfundojë saktësisht në bel - kjo do të sigurojë një shpërndarje të barabartë të presionit në të gjithë sipërfaqen e këmbëve.

Çorape

Kohët e fundit, çorapet janë bërë gjithnjë e më të njohura, veçanërisht në mesin e grave të reja. Ata veprojnë po aq efektivisht në venat si getat, por në të njëjtën kohë nuk rrëshqasin poshtë dhe nuk bëjnë presion në stomak. Në stinën e ngrohtë, shumë pacientë preferojnë çorapet edhe sepse nuk janë aq të nxehta. Shumica e modeleve terapeutike bëhen me gisht të hapur, në mënyrë që të kontrolloni gjendjen e lëkurës dhe shkallën e ngjeshjes.

Golf dhe çorape

Ndryshe nga femrat, meshkujt preferojnë të veshin çorape mbi gju ose dollakë. Dizajni elegant i modeleve moderne ju lejon të mos fshihni liri nën pantallonat tuaja. Majat deri tek gjuri do të përshtaten në mënyrë të përkryer në një pamje sportive në një stërvitje ose një shëtitje në pyll, të kombinuara në mënyrë perfekte me atlete ose atlete. Pika e vetme: të brendshme të tilla mund të vishni vetëm nëse variçet nuk kanë shkuar mbi nivelin e gjurit. Kur ndryshoni venat në kofshë, golfi do të duhet të braktiset në favor të getave ose çorape.

Fashë elastike

Një tjetër lloj veshjesh të thurura me kompresim, i cili është dukshëm inferior për sa i përket komoditetit ndaj opsioneve të tjera të të brendshmeve. Fasha kërkon shumë kohë për tu mbështjellë, nuk qëndron mirë në këmbë dhe nuk është e përshtatshme për njerëzit e mësuar me një mënyrë jetese aktive. Shpesh përdoret gjatë operacionit kur pacienti është i palëvizshëm. Nga avantazhet - një çmim i lirë, dhe kjo është arsyeja pse fashë elastike ende gjen adhuruesit e saj në mesin e pacientëve me venat me variçe.

trikotazh për venat me variçe

Si të zgjidhni të brendshmet e duhura për venat me variçe?

Cila është më e mirë - geta, çorape apo çorape? Nuk ka asnjë përgjigje të vetme për këtë pyetje. Para së gjithash, ia vlen të fokusohemi në shkallën e përhapjes së venave me variçe. Nëse është e nevojshme, mbuloni me liri jo vetëm këmbët, por edhe kofshët, pantyhos ose çorape. Për të lehtësuar ënjtjen në zonën e kyçit të këmbës, mund t'ia dilni me golf ose dollakë. Rekomandimet për zgjedhjen e një ose një lloji tjetër të të brendshmeve mund të jepen nga një flebolog pas ekzaminimit dhe sqarimit të gjendjes së venave.

Para se të zgjidhni përfundimisht çorapet e kompresimit, duhet t'i kushtoni vëmendje materialit nga i cili janë bërë të brendshmet. Çorapet dhe getat me cilësi të lartë janë prej pambuku ose najloni me shtimin e fibrave elastike dhe stilastik. Një material i tillë lejon lëkurën të marrë frymë, nuk përmban qepje dhe nuk shkakton reaksione alergjike. Me kujdesin e duhur, vetitë shëruese të lirit zgjasin deri në 6 muaj.

Këshilla

Mos blini çorape dhe geta që janë të shënuara me denier. Të brendshmet speciale ofrohen me informacion mbi shkallën e ngjeshjes në milimetra të merkurit.

Të brendshmet me kompresim duhet të vishen sipas një algoritmi të veçantë të përbashkët për të gjitha modelet. Çdo të brendshme vihet në mëngjes pa u ngritur nga shtrati. Të dy çorapet dhe getat tërhiqen fillimisht mbi gishtin e këmbës, dhe më pas drejtohen butësisht në të gjithë sipërfaqen e këmbës. Mos e shtrini dhe përdredhni lirin në procesin e veshjes, dhe gjithashtu rrokullisni atë në një fizarmonikë. Getat vihen në ije dhe bel nga një pozicion i shtrirë me legen të ngritur.

Kundërindikimet për veshjen e çorape kompresuese

Veshjet e brendshme kompresuese për venat me variçe nuk janë të përshtatshme për çdo pacient. Duhet të braktiset në prani të kushteve të mëposhtme:

  • ateroskleroza dhe disa sëmundje të tjera arteriale;
  • plagët e shtratit dhe ulcerat;
  • dermatiti i çdo origjine.

Me kujdes, të brendshmet me kompresim duhet të vishen për njerëzit me lëkurë të ndjeshme, si dhe për diabetin mellitus me dëmtim të enëve të këmbëve.

Me kujdesin e duhur, të brendshmet me kompresim nuk do të humbasin vetitë e tyre shëruese për një kohë të gjatë. Për veshje të rregullt, është më mirë të keni dy palë trikotazh në të njëjtën kohë - kjo do t'ju lejojë të mos ndërprisni trajtimin gjatë larjes dhe tharjes së rrobave. Gjashtë muaj më vonë, getat, çorapet dhe çorapet duhet të zëvendësohen. Blini të brendshme kompresimi vetëm nga përfaqësuesit zyrtarë - dhe këmbët tuaja do të jenë të kënaqura me një kujdes të tillë.