Venat me variçe të mitrës: metoda mjekësore dhe kirurgjikale të trajtimit

Sëmundja është e vështirë për t'u diagnostikuar, pasi simptomat e saj kanë shumë ngjashmëri me patologjitë e tjera gjinekologjike. Shenjat e mëposhtme mund të tregojnë venat me variçe të mitrës: parehati gjatë marrëdhënies seksuale, dhimbje të forta në fund të barkut që shfaqen periodikisht, dështim i ciklit me gjakderdhje të zgjatur dhe të pakët. Por gjatë lindjes së një fëmije, këto simptoma mund të mos shfaqen ose të tregojnë sëmundje të tjera.

Përkufizimi

Çfarë është - venat me variçe të mitrës dhe si ndikon në mirëqenien dhe funksionin riprodhues të një gruaje? Ky është një proces patologjik që karakterizohet nga zgjatja dhe zgjerimi i enëve të gjakut, shfaqja e nyjeve, hollimi i mureve venoze dhe vështirësia në procesin e qarkullimit të gjakut. Variçet e mitrës janë një sëmundje relativisht e rrallë që nuk ka simptoma specifike dhe është e vështirë të zbulohet.

Faktorët e origjinës

Shkaqet e zhvillimit të patologjisë së venave të mitrës janë kryesisht si më poshtë:

 • Një histori aborti.
 • Mënyra e jetesës sedentare gjatë shtatzënisë.
 • Mosbalancimi hormonal (me një mbizotërim të progesteronit, i cili ndihmon në uljen e tonit të enëve të legenit dhe mitrës).
 • Pamjaftueshmëria e valvulave vaskulare.
 • Proceset inflamatore të patrajtuara.
 • Përdorimi i zgjatur i kontraceptivëve oralë.
 • predispozicion trashëgues.
 • Çrregullime menstruale.
 • Format kronike të sëmundjeve të tjera që ndikojnë në gjendjen e organeve riprodhuese.

Simptoma kryesore e sëmundjes është një dhimbje e shurdhër dhembje në fund të barkut, ndonjëherë që rrezaton në pjesën e poshtme të shpinës ose në sakrum. Nuk ka simptoma karakteristike të venave me variçe të mitrës, ato shfaqen me frekuencë të barabartë në sëmundje të tjera gjinekologjike.

Grupet në rrezik

Shpesh, venat me variçe në mitër shfaqen ose përparojnë tek një grua shtatzënë, pasi zhvillimi i sëmundjes ndikohet nga një nivel i rritur i progesteronit, një rritje në peshë dhe presion venoz. Gratë që mbajnë një fëmijë duhet, nëse është e mundur, të udhëheqin një mënyrë jetese aktive, si dhe të vizitojnë rregullisht një mjek që është përgjegjës për shtatzëninë.

Gratë në rrezik për venat me variçe të mitrës përfshijnë:

 • mbipeshë;
 • me një numër të madh të aborteve në histori;
 • udhëheqja e një stili jetese të ulur;
 • shumëparësh;
 • duke përdorur vazhdimisht të brendshme për dobësim;
 • me mosfunksionim seksual;
 • me parregullsi menstruale.

Gra të tilla duhet të rishikojnë zakonet e tyre, t'i përmbahen një diete të pasur me perime dhe fruta, të lëvizin më shumë dhe të monitorojnë gjendjen e zorrëve.

Simptomat dhe shenjat

Në shumicën dërrmuese të rasteve, variçet e mitrës shfaqen me simptoma latente ose jo të theksuara. Një nga ankesat më të shpeshta të raportuara është shqetësimi gjatë ose pas seksit, si dhe gjatë sforcimit fizik dhe gjatë menstruacioneve. Ndonjëherë ka rritje të ndjeshmërisë vaginale, rritje të simptomave të PMS dhe një rritje të intervalit midis periodave deri në 1. 5-2 muaj.

Këto simptoma janë karakteristike për shumë patologji të organeve të legenit. Prandaj, është mjaft e vështirë të diagnostikosh venat me variçe në mitër. Sipas statistikave, vetëm 10% e pacientëve me këtë patologji mund të diagnostikohen në fillimin e sëmundjes. Nëse diagnostikohet gabim, sëmundja vazhdon të përparojë dhe me kalimin e kohës mund të çojë në pasoja të rënda.

Diagnostifikimi

Diagnoza e venave me variçe është e mundur me ndihmën e metodave kërkimore laboratorike dhe instrumentale. Ultratingulli i mitrës me një sensor vaginal do t'ju lejojë të vizualizoni gjendjen e venave. CT dhe rreze X në këtë rast janë joinformative. Studimet laboratorike bëjnë të mundur përcaktimin e përbërjes së gjakut.

Ekzaminimi gjinekologjik

Nëse dyshohet për venat me variçe të mitrës, specialisti duhet të kryejë një ekzaminim vaginal dhe të marrë historinë e pacientit. Gjatë ekzaminimit, shenja kryesore diagnostike e sëmundjes është një nuancë kaltërosh e qafës së mitrës dhe mukozës vaginale, venave dhe nyjeve të zgjeruara.

ultratinguj

Ekografia me ultratinguj ka një vlerë të madhe për vendosjen e diagnozës. Mund të bëhet në dy mënyra: në mënyrë transvaginale, domethënë duke futur një sondë vaginale dhe përmes murit të barkut, domethënë në mënyrë transabdominale (në foto).

Ekografia transabdominale për diagnostikimin e venave me variçe të mitrës

Patologjia e sistemit venoz mund të vizualizohet vetëm me ultratinguj transvaginal. Pas zbulimit të sëmundjes, mjeku duhet ta drejtojë gruan te një mjek i specializuar për patologjitë e venave (flebolog). Ai, nga ana tjetër, do të përshkruajë flebografi për një ekzaminim të plotë të sistemit venoz, nëse ultrazërit nuk mund të japin një pamje të saktë të gjendjes. Kjo procedurë është kundërindikuar për gratë shtatzëna dhe njerëzit me intolerancë ndaj jodit.

Analizon

Një studim laboratorik ndihmon në përcaktimin e mospërputhjes midis parametrave të koagulogramit, që mund të jetë shkaku i patologjisë së venave. Nëse në gjak ka shumë trombocite, atëherë ka rritje të koagulimit dhe viskozitetit, gjë që gjithashtu nuk e lejon atë të qarkullojë në mënyrë adekuate.

Venat me variçe të mitrës gjatë shtatzënisë

Venat varikoze në mitër gjatë shtatzënisë në shumicën e rasteve zhvillohen në lidhje me dëmtimin e venave të këmbëve. Trajtimi i sëmundjes rekomandohet të bëhet pas lindjes së fëmijës, dhe gjatë shtatzënisë përshkruhet terapi simptomatike. Tregohet marrja e venotonikëve, veshja e të brendshmeve të kompresimit, komplekset e ushtrimeve të fizioterapisë.

Variçet e mitrës gjatë shtatzënisë ndodhin rrallë, por krijon probleme të caktuara. Lindja më së shpeshti bëhet me prerje cezariane. Gjatë gjithë periudhës së shtatzënisë, një grua duhet të jetë nën mbikëqyrjen mjekësore të një flebologu.

Mjekimi

Si të trajtojmë venat me variçe të mitrës? Pavarësisht nëse një grua është shtatzënë apo jo, trajtimi i sëmundjes kryhet nga një gjinekolog së bashku me një flebolog. Në rastin e shtatzënisë, çështja e metodës optimale të lindjes vendoset bashkërisht nga këta specialistë pasi të zbulohet shkalla e patologjisë vaskulare me ultratinguj.

Terapia mjekësore

Farmakoterapia përfshin venotonikë. Janë të përshkruara edhe antikoagulantë.

Gratë që mbajnë një fëmijë nuk u përshkruhen medikamente, pasi një rrezik i tillë për fetusin nuk është i justifikuar. Grave shtatzëna mund t'u përshkruhet një dush me kontrast, fizioterapi, të brendshme kompresuese dhe komplekse multivitamine.

Ndërhyrja kirurgjikale

Nëse patologjia zbulohet në një fazë të vonë dhe trajtimi konservativ është i paefektshëm, drejtohuni në ndërhyrje kirurgjikale. Ka mjaft mënyra të korrigjimit operativ, nga të cilat është e rëndësishme të zgjidhni më pak traumatike dhe efektive:

 • Skleroza e enëve të gjakut;
 • Heqja e enëve të vogla të prekura përmes pikave;
 • Koagulimi me radiofrekuencë;
 • Koagulimi me laser.

Në raste të rënda, mitra hiqet me ose pa shtojca. Një ndërhyrje e tillë serioze kirurgjikale kërkon caktimin e terapisë zëvendësuese të hormoneve (HRT), e cila ndihmon në shmangien e menopauzës së parakohshme.

Dieta

Meqenëse zorrët e poshtme ndodhen pranë mitrës, është e rëndësishme të monitorohet përbërja dhe dieta. Krundet e grurit përmirësojnë peristaltikën dhe produktet e acidit laktik mbështesin mikroflorën.

Përveç kësaj, bollëku i ushqimeve bimore do të ketë një efekt të mirë në gjendjen e venave: selino, domate, tranguj, boronicë dhe qershi. Ushqimet me përmbajtje të lartë jod, të tilla si alga deti, rivendosin në mënyrë të përsosur murin venoz, duke e forcuar atë dhe duke reduktuar brishtësinë. Për funksionimin normal të organeve, është e nevojshme të pini deri në 1, 5-2 litra ujë në ditë.

Shembull i menusë për ditën

Mëngjesi:

 • Sallatë me domate dhe tranguj;
 • Bukë integrale;
 • 1 vezë.

Darka:

 • Supë perimesh;
 • Pure patatesh;
 • Koteletë;
 • Lakër turshi me boronicë.

Darka:

 • Kefir;
 • Bukë integrale;
 • Një fetë djathë.

Është e padëshirueshme të përdoren produkte të bëra nga mielli i bardhë dhe sheqeri, ëmbëlsirat (çokollata, ëmbëlsirat, biskotat). Në një sasi të vogël, mund të hani mjaltë, reçel, marshmallow. Ushqimet me yndyrë janë kundërindikuar sepse shkaktojnë mpiksje gjaku. Ushqimi gatuhet më së miri në avull ose në zierje.

Fizioterapi

Një rezultat i mirë me venat me variçe jep një dush me kontrast, ai duhet të dërgohet në perineum. Mund të ndihmojnë edhe ushtrimet e fizioterapisë, konsiston në kryerjen e ushtrimeve "biçikletë", "thupër" etj. . Përveç kësaj rekomandohet kryerja e ushtrimeve të frymëmarrjes dhe veshja e të brendshmeve kompresionuese.

Ushtrimet e Kegelit

Këto ushtrime forcojnë muskujt e legenit nëse bëhen me një rregullsi të caktuar, duke rritur gradualisht kompleksitetin e teknikës dhe duke rritur kohëzgjatjen. Ka disa lloje:

 • Kompresim dhe relaksim. Shtrëngoni muskujt, numëroni deri në tre dhe më pas relaksohuni. Numëroni sërish deri në tre dhe kullojeni. Rritni gradualisht kohëzgjatjen e ushtrimeve në 20 sekonda.
 • Alternimi i intensitetit të ushtrimeve, i ashtuquajturi "lift". Kati i parë - është e lehtë të shtrëngoni muskujt dhe t'i mbani për 3-5 sekonda. Rritet intensiteti dhe kohëzgjatja e 2 katit, e kështu me radhë. Në katin e 5-7, bëni ushtrimet në rend të kundërt: nga një ngarkesë e theksuar në një të dobët.
 • Tkurrje dhe relaksim i shpejtë i muskujve.
 • Shtytja është tensioni i muskujve që përfshihen në përpjekje. Është e ngjashme me tentativat gjatë procesit të defekimit ose lindjes.

Komplikimet e sëmundjes

Pse sëmundja është e rrezikshme? Nëse venat me variçe të qafës së mitrës nuk diagnostikohen në kohën e duhur, mund të shfaqen komplikime që do të çojnë në funksionin riprodhues të dëmtuar:

 • Dëmtimi i venave.
 • Hemorragji masive.
 • Inflamacion i mitrës dhe shtojcave.
 • Pamundësia për të mbetur shtatzënë dhe për të lindur një fëmijë.

Sëmundja mund të përparojë dhe të çojë në zhvillimin e kushteve të mëposhtme:

 • Pamjaftueshmëria funksionale e organeve gjenitale.
 • Tromboza, më shpesh tek gratë shtatzëna.
 • Dhimbje në bark.
 • Ankth dhe nervozizëm i shtuar.

Sëmundja e ndërlikon shumë jetën intime, deri në zhvillimin e vaginizmit dhe frikën nga marrëdhëniet seksuale.

Parandalimi i venave me variçe të mitrës

Për të parandaluar patologjinë e venave të mitrës, është e nevojshme të rritet aktiviteti fizik, të hani siç duhet dhe të angazhoheni në gjimnastikë të veçantë. Me venat me variçe, është e dobishme të pushoni me këmbët lart për të përmirësuar rrjedhjen.

Nuk është e nevojshme të vendosni vetë një diagnozë bazuar në shenjat, pasi edhe një mjek nuk është gjithmonë në gjendje të tregojë nëse ka një patologji apo nëse këto janë simptoma të sëmundjeve të tjera gjinekologjike. Sindroma e dhimbjes nuk nënkupton praninë e venave me variçe të mitrës.

Ekzaminimi gjinekologjik i planifikuar për venat me variçe të mitrës

Përfundim dhe Përfundim

Sëmundja çon në një shkelje të sfondit hormonal në një grua dhe dështimin e ciklit menstrual. Me zbulimin e parakohshëm të venave me variçe, mund të shfaqen komplikime dhe mund të zhvillohet infertiliteti. Gratë që janë diagnostikuar me këtë sëmundje kanë nevojë për ekzaminim të rregullt të planifikuar dhe kontroll të rrjedhës së sëmundjes. Kjo do të parandalojë komplikimet dhe do të parandalojë përparimin e patologjisë. Nëse sëmundja tashmë është bërë e ndërlikuar dhe trajtimi konservativ nuk jep rezultat, është e nevojshme të merret parasysh mundësia e ndërhyrjes kirurgjikale.